PLENDE
Statuetka-buduj-bezpiecznie

Buduj Bezpiecznie 2019 – nagroda główna dla WPIP za realizację dla Hoppecke

LinkedIn
Facebook
Twitter

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że zdobyliśmy I miejsce w Polsce w konkursie “Buduj Bezpiecznie 2019” Państwowej Inspekcji Pracy za budowę hali produkcyjno-magazynowej dla firmy Hoppecke Baterie Polska Sp. z o.o.

W Śródce (gm. Kleszczewo) wybudowaliśmy halę o powierzchni 3.200 m kw. oraz biurowiec 1.800 m kw. I właśnie ta budowa, a dokładnie procedury BHP obowiązujące na tej inwestycji, zostały uznane za najlepsze w Polsce. Dziękujemy bardzo!

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 4 lutego 2020 r. na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2020, podczas konferencji organizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy oraz Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Nasza firma była w tym dniu reprezentowana przez Wiceprezesa Zarządu WPIP Janusza Signetzkiego oraz  Piotra Rudyka – specjalistę ds. BHP.

Firma WPIP jako nagrodę główną otrzymała defibrylator AED, czyli przenośny aparat, dzięki któremu możemy przywrócić poprawny rytm serca u pacjenta z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Nie byłoby tej nagrody, gdyby nie fantastyczny zespół zaangażowany w budowę Hoppecke. Inwestor to bardzo wymagający i świadomy Klient, ale sprostaliśmy jego wysokim oczekiwaniom i wymaganiom. Wypracowane przez nas standardy bezpiecznej budowy i dobre praktyki, miejscami wychodzące poza ogólnie obowiązujące procedury BHP, zostały docenione nie tylko przez PIP, ale przez samego Inwestora.

Budowa obiektu dla Hoppecke znalazła się w gronie 16 laureatów wojewódzkich, a ostatecznie została uhonorowana na szczeblu centralnym wraz z dwiema innymi realizacjami. Warto wspomnieć, że to pierwszy ogólnopolski finał tego konkursu, który organizowany jest od 2002 roku. Wcześniej nagradzano wykonawców robót budowalnych tylko na szczeblu Okręgowych Inspektoratów Pracy. Liczącym 10 osób zespołem WPIP realizującym inwestycję kierował Piotr Włodarczak. Protokołu odbioru hali o powierzchni 3.200 m kw. wraz z biurowcem o powierzchni 1.800 m kw podpisano 21 lutego 2020 r., a firmy przymierzają się do kolejnej wspólnej realizacji.

Otrzymanie tej nagrody jest dla nas, nie tylko ogromną satysfakcją i docenieniem naszych standardów budowania, ale również utwierdzeniem w przekonaniu, że zmierzamy w dobrym kierunku, dokładając wielu starań i podejmując szereg działań, by utrzymywać wysoki poziom bezpieczeństwa na placu budowy. To również doskonała rekomendacja dla inwestorów, że jesteśmy wiarygodnym partnerem biznesowym – komentuje Dariusz Stasik, Prezes Zarządu WPIP – Mam nadzieję, że wskazywanie dobrych praktyk bezpiecznego budowania w ramach konkursu oraz podejmowanie tego tematu w szerokim gronie specjalistów podczas konferencji sprawią, że wzrośnie świadomość BHP, a zmaleje zagrożenie wypadkami w branży budowlanej – dodał Pan Prezes.

W BEZPIECZEŃSTWIE NIE MA CHODZENIA „NA SKRÓTY” – opowiada Kierownik projektu Piotr Włodarczak

Co Pana zdaniem sprawiło, że akurat ta realizacja spotkała się z uznaniem komisji?

– Myślę, że komisja przyznając nagrodę doceniła nie tylko tę realizację, ale ogólnie można odnieść to wyróżnienie do standardów BHP jakie systemowo wprowadziliśmy w naszej firmie. Zespół WPIP wraz z Inspektorami Nadzoru czuwał nad tym, aby ludzie pracujący na budowie wykonywali swoją pracę świadomie, bezpiecznie i nie próbowali tzw. „pójścia na skróty”, co jest często kuszące w obliczu ponoszonych na BHP kosztów i często konieczności zaangażowania większej liczby ludzi lub poświęcenia więcej czasu.

Jakie wyzwania w zakresie bezpieczeństwa pojawiły się na budowie?

– Z pewnością wyzwaniem była koncentracja dużej liczby ludzi, w krótkim czasie, na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Tutaj słowa uznania należą się kierownictwu budowy za konsekwencję w przeprowadzaniu codziennych narad z podwykonawcami oraz ustalenie technologii i harmonogramu prac w sposób, który uwzględniał unikanie sytuacji niebezpiecznych.

Czy zastosowano nowe rozwiązania, dodatkowe środki bezpieczeństwa, jeśli tak to dlaczego?

– Dla jednych okulary ochronne, siatki bezpieczeństwa w otworach dachowych, kontrola dostępu dla każdego pracownika – to już norma. Dla innych generalnych wykonawców wciąż są to elementy „zbyt kosztowne”. Państwowa Inspekcja Pracy doceniła WPIP za systemowe działanie w dziedzinie propagowania bezpiecznych budów i standardów oraz procedur, które stosujemy i za każdym razem adoptujemy do konkretnej sytuacji podczas realizacji inwestycji. Staramy się, aby każdy człowiek, który podejmuje pracę na budowie był otoczony naszą ochroną w postaci nadzoru, ale również nie obawiał się podejść do inżyniera czy kierownika budowy w przypadku wątpliwości co do bezpiecznego wykonania zleconych mu zadań, by nie stanowić zagrożenia dla siebie i dla innych.

Co możemy wybudować
dla Ciebie?

Powiedz nam o swoich potrzebach
a my znajdziemy najlepsze rozwiązania.