WPIP S.A. WPIP Construction WPIP Green Energy WPIP Development WPIP Smart Solutions Powrót do grupy
menu_image

Skontaktuj się z nami!

15.04.2025

W WPIP Construction działa grupa „liderów taksonomii”. Cel? Wsparcie klientów.

– Wspieramy naszego klienta, proponując mu rozwiązania, które może zastosować przy realizacji inwestycji zgodnej z taksonomią, żeby uzyskał na nią fundusze. Do tego potrzebny jest kompetentny zespół. Dlatego stworzyliśmy w WPIP Construction grupę tzw. liderów taksonomii – mówi Karolina Wartecka, specjalista ds. ESG w WPIP S.A.

Przez ostatni rok wewnątrz WPIP Construction odbywały się cykliczne spotkania tzw. liderów taksonomii. Jaki był ich cel?

Karolina Wartecka, specjalista ds. ESG w WPIP S.A.:  Zespół kilkunastu osób reprezentujących wszystkie działy w WPIP Construction ma za zadanie analizować techniczne kryteria kwalifikacji dla nowych budynków określone w taksonomii, wspólnie zastanawiać się nad rozwiązaniami, które można później zastosować w pracy z klientami oraz inspirować swoich kolegów i koleżanki do poszerzania wiedzy w tym temacie.

Taksonomia – co kryje się pod tą nazwą?

To potoczna nazwa aktu prawnego. Konkretnie – rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje. Po co zostało wprowadzone? Żeby przekierować środki, z których finansowane są inwestycje szkodzące środowisku naturalnemu, na te nastawione na zrównoważony rozwój. W taksonomii wyznaczonych zostało sześć celów środowiskowych. Są to: łagodzenie zmian klimatu, adaptacja do zmian klimatu, zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola, ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów.

Jak ten akt prawny ma się do działalności generalnego wykonawcy i projektanta, WPIP Construction?

Jednym z typów inwestycji, o których wspominałam przy okazji wyjaśniania słowa taksonomia, jest ta budowlana. A my możemy zweryfikować czy inwestycja jest z taksonomią zgodna. Najlepiej wyjaśnić to na konkretnym przykładzie. Inwestor ma w planach wzniesienie budynku. Chce pozyskać na to zielone (korzystniejsze) finansowanie z banku. Żeby mu się to udało, musi przedstawić dowody świadczące o zgodności inwestycji z taksonomią. Jakie? Przykładów może być wiele, bo ten akt prawny nie przedstawia konkretnych rozwiązań, tylko cele. Ale mogą być one np. spełnione, gdy energia wykorzystywana w budynku będzie pochodziła z OZE, zastosowane zostaną rozwiązania adaptacyjne do potencjalnych zjawisk klimatycznych, a wykorzystane do wzniesienia obiektu materiały budowlane będą zgodne z wymaganiami określonymi w Dodatku C do Taksonomii. Podsumowując: wspieramy naszego klienta-inwestora, proponując mu rozwiązania, które może zastosować przy realizacji inwestycji, żeby uzyskał na nią fundusze.

A do tego potrzebni są kompetentni ludzie.

Dokładnie tak. Dbamy o rozwój naszego zespołu, stąd powołaliśmy grupę „liderów taksonomii”. Przez ostatni rok intensywnie się szkoliliśmy, analizowaliśmy studia przypadku, żeby znaleźć rozwiązania najlepiej pasujące do konkretnych wyzwań. Wymienialiśmy się wiedzą i doświadczeniami. Chcemy dalej nimi dzielić się ze wszystkimi pracownikami WPIP Construction.

Najpopularniejsze artykuły
22.04.2025
Inteligentne Budynki: jakie korzyści system BMS przynosi Inwestorom
09.04.2025
Przemysł 4.0: dekarbonizacja jako klucz do efektywności
08.04.2025
W jaki sposób „zielone” certyfikaty wpływają na wzrost wartości obiektów biurowych i hal magazynowych?
26.03.2025
Bezpieczeństwo biogazowni: aspekty techniczne
13.03.2025
Wyłączenia źródeł wytwórczych OZE. Statystyki i przewidywania