
Czym zajmuje się generalny wykonawca inwestycji budowlanych?
Obowiązkiem generalnego wykonawcy obiektu jest kompleksowa realizacja inwestycji budowlanej: od sporządzenia kosztorysu i dopełnienia formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, do otrzymania pozwolenia na użytkowanie.
Większość inwestorów, myśląc o stworzeniu nowego budynku lub całego kompleksu, nieistotne czy mieszkalnego, biurowego, magazynowego, czy przemysłowego, szuka partnerów, którzy pomogą im w realizacji takiego zadania. Wychodzą z założenia, że warto posiłkować się pomocą fachowców. W początkowej fazie – od projektowania. W późniejszej – od budowania. W tym pierwszym przypadku w sukurs przychodzi pracownia projektowa, w drugim – generalny wykonawca.
Wybuduj, ale też zaprojektuj
Istnieją jednak firmy, które oferują swoim klientom obie usługi. Jedną z nich jest WPIP Construction, generalny wykonawca posiadający własną pracownię projektową. Jest ona złożona z doświadczonych, kompetentnych, kreatywnych architektów, konstruktorów i branżystów wyspecjalizowanych w projektowaniu różnego typu obiektów, m.in. przemysłowych, hal magazynowych oraz biurowców. Dzięki temu spółka z powodzeniem może funkcjonować w jednej z formuł, których oczekują klienci, czyli „zaprojektuj i wybuduj”. Pozwala na skrócenie czasu realizacji projektów, zmniejszenie kosztów oraz optymalizację zarządzania.
Generalny wykonawca kompleksowo realizuje inwestycję
Wróćmy jednak do budowania. Kogo nazywamy zatem generalnym wykonawcą inwestycji budowlanych? Najprościej mówiąc: to firma, która podjęła się prowadzenia projektu budowlanego, zapewniająca na plac budowy materiały oraz pracowników oraz mogąca zatrudniać podwykonawców do realizacji części prac.
A jak bardziej szczegółowo opisać obowiązki generalnego wykonawcy wobec inwestora? Zakres prac zależy oczywiście od podpisanej pomiędzy dwoma podmiotami umowy. W większości przypadków do obowiązków generalnego wykonawcy należy dopełnienie wszelkich formalności, które w efekcie mają doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę. Taka firma tworzy także kosztorys, zajmuje się opracowaniem harmonogramu prac oraz zabezpieczeniem placu budowy. Co jeszcze? Wybiera dostawców różnego rodzaju produktów (np. materiałów budowlanych) oraz usług (firmy podwykonawcze zajmujące się np. robotami ziemnymi) i sprawuje nad nimi nadzór. Dba o to, żeby w miejscu pracy były spełniane wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Kontroluje cały proces budowlany. Wszystko po to, żeby inwestycja została wykonana w określonym terminie i w należytej jakości.