WPIP S.A. WPIP Construction WPIP Green Energy WPIP Development WPIP Smart Solutions Powrót do grupy
menu_image

Skontaktuj się z nami!

04.03.2025

Obciążenia dachów pod instalacje fotowoltaiczne – kluczowe aspekty projektowania

Instalacje fotowoltaiczne (PV) to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną i chęcią oszczędności, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach swoich obiektów halowych i biurowych. Jednak przed rozpoczęciem instalacji niezbędne jest dokładne zaprojektowanie całej konstrukcji, w tym uwzględnienie obciążeń, jakie instalacja fotowoltaiczna będzie wywierała na dach. Prawidłowe przeliczenie obciążeń to kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo i trwałość całego systemu.

WPIP oferuje kompleksową analizę obciążeń dachów oraz profesjonalne doradztwo przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznych, zapewniając pełne bezpieczeństwo i efektywność energetyczną systemów OZE dla Klientów.

Jakie obciążenia trzeba uwzględnić?

Obciążenia dachów pod instalacje fotowoltaiczne to suma różnych czynników, które wpływają na konstrukcję dachu. Przed przystąpieniem do montażu, inżynierowie muszą wziąć pod uwagę kilka podstawowych elementów.

Waga modułów fotowoltaicznych. Każdy moduł ma określoną wagę, która zależy od jego rozmiaru, czy rodzaju materiałów użytych do produkcji. Waga modułu fotowoltaicznego wynosi zwykle około 11kg na metr kwadratowy powierzchni dachu. Należy dokładnie obliczyć, ile modułów zostanie zainstalowanych i jakie obciążenie będą stanowić dla całej konstrukcji dachu.

Waga konstrukcji nośnej. Moduły fotowoltaiczne nie są montowane bezpośrednio na dachu, ale na konstrukcjach nośnych, które w zależności od materiałów, również mają swoją wagę. Musi ona zostać uwzględniona w obliczeniach. Konstrukcje te występują zwykle w czterech wariantach: inwazyjne klejone (klejone do membrany), inwazyjne skręcane (łączenie z blachą lub konstrukcja dachu), bezinwazyjne balastowane lub hybrydy pomiędzy powyższymi metodami.

Wiatr. Wiatr jest jednym z najistotniejszych czynników, który może wpłynąć na stabilność instalacji. Zarówno ssanie jak i parcie wiatru są niezbędne do przeanalizowania. Mają bardzo duże znaczenie w zakresie obciążeń przy fotowoltaice. Dlatego istotne jest obliczenie siły, z jaką wiatr będzie oddziaływał instalację fotowoltaiczną, szczególnie w rejonach o dużych prędkościach wiatru.

Obciążenia śniegiem. W regionach, gdzie występują opady śniegu, należy uwzględnić dodatkowe obciążenie spowodowane przez śnieg zalegający na dachu. Waga śniegu może być znaczna, zwłaszcza jeśli na dachu wytworzą się tzw. worki śnieżne. Obiekty muszą być projektowane z myślą o takim obciążeniu, aby uniknąć przeciążenia konstrukcji.

Przeprowadzenie obliczeń dla istniejących obiektów

Aby zapewnić bezpieczeństwo instalacji, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych obliczeń wytrzymałościowych dachu. Tego rodzaju obliczenia są wykonane w ramach oferty WPIP Green Energy przez projektantów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i uprawnienia w zakresie konstrukcji budowlanych oraz instalacji fotowoltaicznych.

W pierwszej kolejności badany jest stan techniczny dachu, jego kąt nachylenia, materiał, z jakiego został wykonany, oraz jego wiek. Kolejnym krokiem jest oszacowanie łącznego obciążenia, jakie moduły i konstrukcja nośna będą wywierały na dach. Na tej podstawie, przy uwzględnieniu lokalnych warunków atmosferycznych, można ocenić, czy dach wytrzyma dodatkowe obciążenie.

Normy i przepisy

W Polsce, projektowanie instalacji fotowoltaicznych oraz obliczenia obciążeń dachów pod tego typu instalacje powinny być zgodne z odpowiednimi normami, w tym z normą PN-EN 1991 dotyczącą obciążeń oddziałujących na budowle.

Zaufaj doświadczonym ekspertom WPIP Green Energy, którzy zadbają o precyzyjne obliczenia i bezpieczny montaż instalacji fotowoltaicznych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Twojego dachu.

Obliczenie obciążeń dachów pod instalacje fotowoltaiczne to kluczowy etap projektowania systemu OZE, gdyż niedostateczna analiza wytrzymałości dachu może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenie konstrukcji budynku lub samej instalacji fotowoltaicznej. Dlatego tak ważne jest, aby każda instalacja była dokładnie zaprojektowana przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo i efektywność całego systemu. Przyszłość energii odnawialnej w dużej mierze zależy od precyzyjnych i odpowiedzialnych decyzji już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznych.

Najpopularniejsze artykuły
13.03.2025
Wyłączenia źródeł wytwórczych OZE. Statystyki i przewidywania
06.03.2025
Czy rok 2025 będzie przełomem dla wielkoskalowych magazynów energii i o jakich magazynach mowa?
03.03.2025
Fit-out w inwestycjach biurowych: klucz do zdrowych, inteligentnych i komfortowych przestrzeni pracy
01.03.2025
Narzędzia BIM w Pracowni Projektowej WPIP Construction: harmonogramy 4D
27.02.2025
Narzędzia BIM w Pracowni Projektowej WPIP Construction: koordynacja międzybranżowa